40 ton vişne ağaç dallarında çürüyor

Sivas merkeze 14 kilometre uzaklıkta bulunan Çukurbelen köyünde Tarım İl Müdürlüğü’nün desteğiyle kurduğu 60 dönümlük bahçede yılda 50 ton vişne üreten çiftçi Cemal Coşkun, ürettiği vişnelerin sadece 10 tonunu satabiliyor. Vişnelerin geç olgunlaşması, kentte yakın fabrika olmaması nedeniyle yaklaşık 40 ton vişne dallarda çürümeye bırakılıyor.

2 bin 500 ağaçlı bahçenin sahibi Cemal Coşkun, 5 yıldır ağaçların mahsul verdiğini ve Sivas’ta fabrika olmadığı için vişnelerin ağaçlarda çürüdüğünü veya kuşlara yem olduğunu belirterek, 14 yıl önce burayı bahçe yapmaya başladık Tarım İl Müdürlüğünden destekli olarak yaptık. Üretime başladık satış yapamıyoruz, vişne vereceğimiz bir kurum veya fabrika yok. Topladığımız mal elimizde kalıyor. Biz en fazla 10 tonunu satabiliyoruz dedi.

Vişneler çürümesin diye fileli önlem

Mahsulün yaklaşık 20 gün geç olgunlaşması için ağaçların üzerine file çekerek çözüm ürettiğini belirten Coşkun, vişnelerin olgunlaştığı zaman içerisinde toplanması gerektiğini, toplayamadığı zaman çürümeye bırakıldığını söyledi.

Sivas’a en yakın fabrikanın Tokat olduğunu ancak Temmuz ayında fabrikanın alımı kapattığını bu nedenle buraya vişne satamadıklaırını anlatan Coşkun, 5 yıldır yılda 80 bin lira zarar ettiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan İhramcızade İsmail Hakkı Toprak’ın 48. ölüm yıl dönümü başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir