(Özel Haber) ’8 köşeli kasket’ turistlerin gözdesi oldu

Atatürk Caddesi üzerindeki dükkanında yarım asır önce babasının yanında çırak olarak mesleğe başlayan Turan Tipici, son 20 yıldır dükkanında 8 köşeli kasket yapmaya başladı. Tipici, 8 köşeli kasketin Atatürk’ün getirdiği bir model olduğunu belirterek, Ben terziliği bıraktıktan sonra, eski bir şapkayı sökerek, bunun kalıbını çıkardım, bunlar kalıp üzerine çalışılıyor, numarayı kendin veriyorsun. O kalıp ile başladım 20 senedir ben bu imalatı yapıyorum. Buna benzer de Sivas’ımızın aynı sekiz köşeli şapkası var, onu da imal ediyorum. Eskiye göre pek rağbet yok ama yaşlıların aldığı şey, arayıp da bulamadığı şey. Bende de olduğu için memnunum, gelip alıp gidiyorlar. Yöreseller çok sever, gelip alırlar dedi.

Türkiye’de ilgi görmeyen kasket Japonya’da moda oldu

Kasketin Türkiye’de pek ilgi görmediğini ancak yurt dışında moda olduğunu ifade eden Tipici, Kasketlerden Almanya’dan gelip alıyorlar, Japonya’dan geliyor alıyorlar, Amerika’dan gelip alıyorlar. Bugün burada rağbet görmeyen şey orada moda oldu. Avrupa’da yapılmadığı için buraya gelip alıyorlar. Teknoloji ile benim işim yok. Burada baba mesleği 143 senelik dükkan. Belki 120 senesini terzi olarak baba oğul beraber geçmişizdir. Ben doğmadan babam yapıyordu yine. Diğer zamanda, işçi bulunmuyor, yerimiz küçük, terzilik zor, tek kişi ile yürümüyor, öyle tek başıma yaptım. Hala bulduğum güzel bir modeli sökerim, kalıbını çıkartırım; kafama göre diker, buraya koyarım diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Minibüsüyle tadilattaki dükkanın camından içeri girdi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir