Ramazan ayından oruca ne zaman ve nasıl niyet etmek gerekir?

Oruç için ne zaman ve nasıl niyet edilir sorusu için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan açıklama yaptı. Ramazan ayının başlaması ile birlikte vatandaşlar da oruç tutmaya başladı. Peki Oruçta niyetin hükmü nedir?

ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

İbadette en önemli esaslardan biri niyettir. Oruç ibadeti için de niyet şarttır. Eğer Sahura kalkmışsanız İmsak Vaktini haber eden Ezan başlayana kadar en basit olarak;
Niyet ettim Ramazan’ı şerifin bugünkü orucuna veya aynı anlama çıkan kelimeler ile niyet edebilirsiniz.

Eğer geceden Sahur yapıp, İmsak Vakti öncesini uykuda geçirme durumunuz var ise, aynı sahur vaktinde olduğu gibi yemek yiyerek aynı şekilde oruca niyet edebilirsiniz.
Ramazan’da her gün için ayrı niyet etmeniz gereklidir. İlk gün yapılan niyet başka günlerde geçerli değildir.

ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Oruç ibadeti İmsak Vakti’nin girmesi ile başlar. Fakat bir şekilde İmsak Vaktinde uyuya kalmış iseniz ve oruç tutmanıza engel bir durum oluşmamış ise kuşluk vaktine kadar niyet edebilirsiniz. Fakat burada esas olan İmsak Vaktinden sonra birşey yiyip içmemiş olmanızdır.

Sahura kalkmış iseniz İmsak Vakti ezan okunana kadar niyet edebilirsiniz.

Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir; gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır.Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez

Bir önceki yazımız olan Koçyiğit ameliyat sonrası sevenlerine seslendi başlıklı makalemizde Ameliyat, Hülya Koçyiğit ve Hülya Koçyiğit sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir