Recep ayı 15. gününde neler yapılır? Önemli ve ibadetleri

2017 Recep ayı 29 Mart Çarşamba günü itibariyle başladı. Üç ayların müjdecisi ve başlangıcı olan Recep Ayı ibadetleri ise büyük merak konusu oldu. Müslümanlar için önemli bir ibadet ayı olan Recep ayının 15.gününde hangi dualar edilir ve hangi namazlar kılınır? Recep ayı kameri aylardan olan hicri ayının yedincisidir. Ramazan ayına hazırlık ayı olarak bilinen ve çeşitli ibadetlerle geçirilen Recep Ayın’da kılınacak namazlar ve edilecek tüm dualar haberimizin detayında.

Recep Ayı 15.Günü’nün önemi hadislerde şöyle belirtilmiştir; “Recep’in 15. Gecesi, Allah-ü Teala’nın Musa (as) ile konuştuğu ve İdris (as)’ı semaya yükselttiği bir gecedir. Allah-ü Teala o gece, kulların amel defterleriyle görevli meleklere: Onların divanlarına bir bakın ve ne kadar günah varsa silip, onun yerine sevap yapın.” diye seslenir. (Nüzhetül-Mecâlis) 

Recep Ayının 15.Günü nasıl ibadet edilir?

Pek çok dini gün ve gecede olduğu gibi, bu mübarek gecede de yapılacak ibadetler mevcuttur. Bu gece kılınacak namaz şu şekildedir;14 rekât namaz kılınır; her rekâtında bir “Fatiha”, yirmi “İhlâs”, üç kere “Felak” üç kere “Nas” surelerini okunur, namazını bitirince on kere salâvat getirilir, 30 kerede: “Sübhânallâhi velhamdü lillâhi Velâ ilahe illallâhû vallâhû ekber” denilir.

Bir önceki yazımız olan İbrahim Erkal otopark'ta baygın bulundu! Sağlık durumu çok ciddi başlıklı makalemizde ibrahim erkal, İbrahim Erkal aslen nereli ve İbrahim Erkal kaç yaşında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir