SDT, ’Lysistrata’ adlı oyunu seyirciyle buluşturacak

Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT), Lysistrata adlı yeni oyunu 9 Şubat’ta seyircisiyle buluşturacak.
SDT, tiyatro tarihinin ilk savaş karşıtı oyunlarından kabul edilen, M.Ö. 411’de Aristophanes tarafından yazılan Lysistrata adlı oyunu 9 Şubat Perşembe günü saat 19.30’da seyircisiyle buluşturacak. Türkçeye Sabahattin Eyüboğlu ve Azra Erhat’ın çevirdiği, 1983’te Türkiye’de Şalvar Davası adlı filmle sinemaya, 1987’de Alman çizer Ralf König’in eliyle çizgi filme, 2005’te Amerikalı besteci Mark Adamo tarafından operaya uyarlanan oyunu, Barış Erdenk yönetecek. Savaş ve barış ikileminde kadının rolünü sahne ışıklarına yansıtan oyunda, M.Ö. 490-478 yılları arasındaki Yunan-Pers savaşlarından sonra Yunanistan’ın iki büyük gücü olan Atina ve Sparta arasındaki iktidar mücadelesi ile artan gerilimin M.Ö. 411’de savaşa dönüşmesi anlatılıyor. Oyun, yıkımdan ve ölümden başka bir şey getirmeyen savaşa karşı, Lysistrata’nın liderliğinde kadınların örgütlenmesini ve erkekleri barışa zorlamak için her türlü yolu denemelerini konu alıyor.
Mart ayının ikinci haftasına kadar perde açacak oyunun biletleri, Atatürk Kültür Merkezinde bulunan SDT gişesinden temin edilebilecek.

Bir önceki yazımız olan Bakkal: "Kazanmamız gereken maçı kazandık" başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir