Sivas Ayakkabı Tamirine 70 Yılını Verdi

Sivas’ın Suşehri ilçesindeki tek ayakkabı tamircisi olan 80 yaşındaki Metin Eke, 70 yılını verdiği mesleğin gözden düştüğünü, ilçedeki son temsilcisi olduğunu söyledi.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde yaşayan evli 3 çocuk babası olan 80 yaşındaki Metin Eke, 10 yaşındayken ilçede ayakkabı tamircisi Nevzat Yüce’nin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Sadece ilkokulu bitiren Eke, 6.5 yıllık çıraklık döneminin ardından zamanla kendini geliştirip, bu işi meslek haline getirdi. 1973 yılında karayollarında işçi olarak çalışmaya başlayan Eke, hafta sonlarında da kendi açtığı dükkanda ayakkabı üretim ve tamiri yapmaya devam etti. 1995’te karayollarından emekli olduktan sonra da ilçe merkezinde Camiorta Mahallesi’nde kendisine ait küçük dükkanda ayakkabı tamirciliğine devam etti.

‘ÖMRÜMÜN SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞIİM’

Meslekte 70 yılını geride bırakan Eke, artık çırak bulamadığını, daha önce yetiştirdiklerinin de bu işi yapmadığını söyledi. Geçmişte mesleğin ilgi gördüğünü, ama hazır giyim sektörünün gelişmesiyle gözden düştüğünü belirten Eke, Suşehri’nin tek ayakkabı tamircisi şu anda benim. Daha önce bir kaç tane daha vardı ama hepsi kapattı. Bu zamana kadar 11 çırak yetiştirdim ama hiç biri bu işi sürdürmedi ve başka mesleklere yöneldi. Ben de şimdi bu işi para kazanmak için değil, boş zamanlarımı geçirmek için bir nevi hobi olarak yapıyorum. Çok çeşitli ve her fiyatta ayakkabı üretimi olduğu için genelde eskiyenler tamire getirmiyor, yenisini almayı tercih ediyor. O yüzden de pek fazla tamirle ilgilenen yok. Çocuklarım da memuriyeti seçti. Ben ömrümün sonuna kadar, bu işi ilçede sürdürmeye devam edeceğim dedi.

Bir önceki yazımız olan Sivasspor ligde ve kupada iddialı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir