Sivas’a Akılcı İlaç Kullanımı Danışma Merkezi kuruldu

Sivas Numune Hastanesinde akılcı ilaç kullanımı danışma merkezi hizmet vermeye başladı.
Türkiye’de farklı illerde çeşitli hastanelerde pilot uygulama olarak kurulan Akılcı İlaç Kullanımı Danışma Merkezi (AİKDM) Sivas Numune Hastanesi’nde de hizmet vermeye başladı.
Hastalara kullandıkları ilaçları hakkında bilgilendirme yaparak hastaya özelikle ilaç takip çizelgesi hazırlayan AİKDM’ler, ilaçların fazlalığı nedeniyle kullanımını karıştıran hastalara bu konuda yol göstermektedir. Akılcı İlaç Kullanımı Danışma Merkezi’nde hizmet veren Eczacı Rukiye Gözel,İlacın amacına uygun şekilde doğru kullanılabilmesi için hastanın ilacın nasıl üretildiğinin, vücuda alınan bir ilacın nasıl etki ettiğinin ve bir ilacın yararı veya zararı ile hayatımızdaki yerinin ne olduğunun farkında olması çok önemlidir. İlacını neden kullandığını bilmeyen, nasıl kullanacağını anlamayan kişilerde ilaca uyum azalmakta, yanlış kullanım ile yan etki görülme riski artmakta, ilaç etkileşimleri görülmekte ve tedavi süresi bitmeden ilaç bırakılmaktadır. Halkımızın bu konuda öncelikle ilacın önemini kavraması ve ciddiyetinin farkında olması gereklidir. Burada, AİKDM’ye gelen hastaların bire bir ilaçlarını konuşabileceği, bilgi alabileceği bir uygulama yapılmaktadır.Halkımızın bu konuda bilinçlenmesi amaçlanmaktadır. Hazırlanan ilaç takip çizelgeleri hastanın kafa karışıklığını giderip tedavi uyumunu artırarak gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçmektedir dedi.

Bir önceki yazımız olan İspanyol Anabelen Lainez Sivas’ta Müslüman oldu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir