Sivas’ta kitap fuarı açıldı

Sivas Kongresi’nin 98’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve ’Sivas ellerinde kitap okunur’, ’Her Kitap Yeni Bir Yolculuk’ sloganıyla düzenlenen kitap günleri başladı. Tarihi Buruciye Medresesi ve Şifahiye Medresesi’nin bulunduğu alanda kurulan kitap fuarının açılışına Sivas Valisi Davut Gül, Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Tarihçi ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ile diğer protokol üyeleri katıldı.

Vali Gül yaptığı açıklamada,Kitap fuarını daha önce 5 kere İl Özel İdaresi tek başına yapmıştı. Bu sene belediyemizle beraber İl Özel İdaresi finansmanını sağlayarak başta üniversitemiz olmak üzere diğer kurumların desteğini alarak yapıyorlar. Günlük hayatımız içerisinde birçok iş yapıyoruz. Ama hepsinin yanında kitap fuarından aldığımız hazzı alamıyoruz dedi.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise, Özel idaremiz, belediyemiz ve diğer kamu kuruluşlarımızla beraber böyle bir güzel organizasyonuna sahiplik yapmak, çok değerli yazarlarımızı Sivaslılar ile buluşturmak bizler içinde büyük bir mutluluk. İnanıyorum ki bu kıymetli misafirlerimizle, değerli yazarlarımızla beraber gençlerimiz, çocuklarımızla beraber okumayla ilgili yeni bir sürece gireceklerdir. Okumak insanın kendisini ve zihnini geliştirmek için önemlidir. Adeta zihni yenileyen cilalayan bir süreçtir diye konuştu.

Konuşmaların ardından kitap fuarının açılışı gerçekleştirildi. Vali Gül ve beraberindekiler açılışın ardından stantları gezdi. Tarihçi ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ise kitap fuarında yoğun ilgi gördü.

Sultan İzzettin Keykavus anısına 8-14 Eylül tarihleri arasından düzenlenen kitap fuarında 175 yayınevi, 90 stantta kitapseverlerle buluştu. Fuar kapsamında gazeteci AbdulKadir Selvi, dizi oyuncuları Burç Kümbetlioğlu ve Berk Oktay, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Teknik Direktör Samet Aybaba, güvenlik danışmanı Mete Yarar, eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya, Milli Güreşçi Taha Akgül gibi bir çok isim imza günlerinde ve söyleşi programlarıyla sevenleriyle buluşacak.

Bir önceki yazımız olan Zabıtadan, Sivassporlu futbolculara baklava ikramı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir